Iako smo na osami, u našoj blizini nalazi se mnoštvo zanimljivih gradića, mjesta, lokacija, koja zaslužuju da se posjete, istraže i sačuvaju u sjećanju…A sva su vam nadohvat ruke, i čekaju vas da ih istražite na svoj način. Krenimo redom…
Grožnjan
Doslovce korak od nas, nalazi se Grožnjan, grad umjetnika i glazbenika. Smješten je na brežuljku iznad same doline rijeke Mirne, a bio je naseljen još u pretpovjesti, te u rimsko doba.
Nakon Bizantinaca, trajno ga je naselilo slavensko stanovništvo, a prvi se put spominje kao Castrum Grisiniana 1102. godine. Kroz svoju srednjovjekovnu povijest bio je u posjedu mnogih feudalnih obitelji, ali i Venecije. Obnavljan, spaljen u ratovima, ponovno obnavljan, poharan kugom, te naposljetku gotovo opustošen nije se oporavio do početka 20. stoljeća, zahvaljujući pruzi Parenzani. Od doslovnog umiranja nakon dva svjetska rata spasio ga je kipar Aleksandar Rukavina, koji je 1965. pokrenuo i vodio inicijativu revitalizacije Grožnjana kao “grada umjetnika”. Nekoliko godina kasnije umjetnicima se pridružio i Kulturni centar međunarodne federacije Muzičke omladine. I tako je Grožnjan, osim kao grad umjetnika, zaživio i kao grad glazbenika. U njemu se već dugi niz godina održava i Jazz is back, festival pokrenut od strane pokojnog Boška Petrovića, koji okuplja vrsne svjetske jazz glazbenike.
No, Grožnjan je više od toga…zakoračite u njegove povjesne uličice opasane zidinama, obiđite renesansnu lođu, podestatovu palaču, baroknu palaču Spinotti, mnogobrojne crkve i ostale zanimljivosti koje Grožnjan nudi…
Završje
Na samotnoj strmoj uzvisini smjestilo se Završje, mjestašce koje kao da je utonulo u dubok san, i poput Snjeguljice čeka poljubac svog princa. Nekad vitalno a sada zapušteno, svojom graditeljskom baštinom i tisućljetnom povješću svjedoči o nekoć imućnom životu svojih stanovnika. Danas je Završje zaštićena urbanistička cjelina upisana u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, te mjesto koje je osvojilo drugo mjesto na Berlinaleu u utrci za Location Award. Naime, u njemu se snimao hollywoodski blockbuster Robin Hood 2017. godine. Još jedan fun fact koji Završje skriva je i to da je u središnjoj crkvi bio zlatni pehar s ocakljenim medaljonima iz 1476. koji je krajem 18. stoljeća prodan za gradnju nove crkve te je završio u zbirci obitelji Rotschild, a sada je u pariškom Louvreu.
U uspavanom Završju obiđite zidine i gradska vrata, župnu crkvu, mnoge druge sakralne građevine i negdašnji srednjovjekovni kaštel, romanički zvonik koji je zbog nagnuća jedini istarski “kosi toranj”, graničnu oznaku Motovunske šume, Muzej drvenih glazbala…i mnoge druge male zanimljive stvari koje ćete ondje pronaći…
Motovun
Od prapovijesti jedno od najvažnijih naseljenih mjesta u široj okolici doline Mirne, Motovun se smjestio na vrhu strmog brežuljka koji dominira Motovunskom šumom te srednjim tokom najveće istarske rijeke. 3500 godina kontinuiranog života svjedoči o iznimnoj povijesti mjesta koje ime vuče od keltske riječi mont ili latinske mons a završetak –ona karakterističan je za brojna ilirska naselja u Istri, stoga stari naziv Montona doslovce znači grad na brdu. Od histarske gradine, preko rimske vladavine, Bizanta, Slavena, Mletačke republike…i svega što je dalje sljedilo, Motovun je ostao jedno od najzanimljivijih i najposjećenijih mjesta u Istri. Zanimljivost ovog mjestašca je i najduže istarsko stubište. Do vrha motovunskog brijega vode vas 1052 stepenice, a zatim ćete upoznati svu njegovu raskoš, ljepotu i mistiku. Motovun je poznat i po Motovun Film Festivalu, pa nije ni čudo da mu tepaju da je i brdo filmova.
Neka vas noge polako odvedu stubištem te kroz gradska vrata u unutrašnjost Motovuna gdje ćete otkriti nekoliko crkava, prekrasan gradski trg, ložu, palaču, ali i vidikovac s kojeg puca jedan od najljepših pogleda u Istri…budite odvažni, osjetite ovo magično sjecište energetskih Zmajevih linija…
Oprtalj
Na čunjastom, i teško pristupačnom brdu, na južnom dijelu zaravni Bujskog krasa smjestio se Oprtalj. Naseljen još od neolitika, kroz svoju je povijest odigrao važnu ulogu kao manja vojna utvrda, a kasnije je bio i gospodarski važno mjesto. Izgubivši stratešku i prometnu važnost, Oprtalj nije doživio radikalniju preobrazbu te je očuvao urbanističku strukturu tipičnog istarskog srednjovjekovnog gradića. Kao i mnoga mjesta u Istri, bio je opustošen u nekoliko navrata, ali danas ovo mjestašce živi punim plućima i privlači ljude iz cijelog svijeta. Oprtalj i njegovu bližu okolicu krasi i jedna zanimljiva legenda, prema kojoj je u obližnjem mjestu Zrenj, rođen sv. Jeronim. Tamo se nalazi i crkva posvećena njemu, a taj je svetac najpoznatiji po prevođenju Biblije na latinski jezik.
Mletačka je vlast ostavila ujedno i najveći trag na njegovoj gradskoj arhitekturi pa u ovom pitoresknom istarskom gradiću možete obići lođu s lapidarijem, bedeme, crkve, zvonik, freske slične onima u Humu i Bermu…a nedaleko se nalaze i Livade, mjesto poznato po najpoznatijoj podzemnoj gljivi u Istri, njegovom veličanstvu – Tartufu…
Novigrad
Grad Novigrad smjestio se nedaleko ušća rijeke Mirne u Jadransko more. Ovaj danas ribarski i turistički grad, svoje korijene ima još u prapovijesnom dobu. Jedna od antičkih vila nalazila se na negdašnjem otoku, današnjem poluotoku, na kojem se smjestila novigradska povijesna jezgra. Otok na kojemu se grad počeo razvijati u srednjem vijeku spojen je s kopnom u 18. stoljeću, te se počeo širi. U 6. se stoljeću spominje kao Neapolis, kasnije kao Civitas Nova, a u srednjem vijeku kao Emonia i Emona. Usprkos teškim stoljećima koja ima iza sebe, Novigrad je do danas sačuvao svoju srednjovjekovnu urbanu matricu, te svake godine privlači sve više turista i posjetitelja. Zanimljivost vezana uz Novigrad je i to da je u njemu u 17. stoljeću stolovao i biskup Giacomo Tommasini, autor kompleksne horografije o Istri De Commentari storici geografici della Provincia dell’Istria, libri otto, djelo koje nastalo na temelju znanstvenih, knjižnih i arhivskih istraživanja, ali i na temelju obilazaka Istre, te proučavanju svakodnevnog života njenih žitelja.
Uđite u njegovu jezgru, osjetite duh Serenissime, njegove palače, crkve, bedeme, muzeje, zvonik koji dominira njegovom jezgrom, istražite legendu o sv. Pelagiju, njegovom zaštitniku…okusite život njegovih ribara smještenih u lučici Mandrač, vina i maslinova ulje koja njegova crvena zemlja daje…prošećite šetnicom uz more, i duboko udahnite miris mora i prirode…
Budite odvažni, istražujte našu bližu, ali i daljnju okolicu…doživite Istru svim svojim čulima…Čekamo vas širom raširenih ruku!